Scribble and Scrabble

Grape adventures

| 0 comments

In October the kids and I headed to a vineyard to buy different kinds of grape juice. I use it to make jelly and we freeze some to drink through the year. Our first stop was a little overlook above Canandaigua lake. We ran around, rolled down hills, hiked and had our Wendy’s lunch.
PA276704sm

PA276731sm

PA276730sm

PA276720sm

PA276719sm

PA276701sm

PA276788sm

PA276794sm

We brought our own jugs for the juice. Each week during harvest a few different varieties are available and it’s fun to try different kinds. They range in price from almost $18/gallon for Riesling (which we don’t spring for) to $5/gallon for Catawba.
PA276781sm

Ben was fascinated with the measuring instruments, little scientist.
PA276783sm

You can sample some juices too, the kids had fun picking some out and mixing them!
PA276785sm

Before we left we met this cutie, he’s an English Shepherd, the kind of dog I grew up with.
PA276790sm

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

Required fields are marked *.